Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yılında, BDU’dan “Türkiye-Avrupa Birliği İlişkilerinin 60. Yıl Konferansı

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA, TÜRKİYE’NİN İKİNCİ YÜZYILINDA “TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNİN 60. YIL KONFERANSI” İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ.

BDU Uluslararası İş İnsanları ve Diplomatlar Birliği, Kent Üniversitesi ve Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı’nın birlikte düzenlediği, TASAM, ULESAM ve Kent USAM’ın paydaş olduğu Konferans, 24 Ekim’de gerçekleşti.

Açılış Konuşmalarını, BDU Başkanı Musa Karademir, İİBSF Dekanı Prof. Dr. Hasret Çomak, Rektör Prof. Dr. M. Necmettin Atsü ve TASAM Başkanı Süleyman Şensoy gerçekleştirdi. T.C.’nin OECD Daimi Temsilcisi Prof. Dr. Kerem Alkin Paris’ten, T.C.’nin Cakarta Büyükelçisi Prof. Dr. Talip Küçükcan Endonezya’dan online açılış konuşmasına katılım sağladılar.

İstanbul Kent Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Hasret Çomak’ın Oturum Başkanlığında, Türkiye-AB İlişkilerinin 60. Yılı Ele Alındı.
– İstinye Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fahri Erenel, “AB Savunma Politikaları, NATO Jeopolitiği ve Türkiye’nin Yeni Güvenlik Rolünü,”
– Yeditepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Deniz Tansi, “Türkiye-AB İlişkilerinin 60 Yıllık Serüvenini,”
– İktisadi Kalkınma Vakfı Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, “Gümrük Birliği’nin Güncellenmesi, Serbest Dolaşım ve Tam Üyelik Yolunun Açılmasını,”
– Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı Başkanı Doktorant Ayşe Kaşıkırık, “AB ve Türkiye Arasında Sosyal Politikaların Uyumu ve Kapsayıcılığı,”
– Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Güney Ferhat Batı, “AB’nin Balkanlar’da Jeopolitik, Güvenlik ve Stratejik Perspektifini,”
– Siyaset Bilimci Dr. Ayhan Koç, “AB’nin Genişleme ve Derinleşme Paradoksu ve Avrupa Siyasi Topluluğu’nun Geleceğini” anlattılar.
Konferansta konuşmacılar, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını da ayrı ayrı kutladılar.

Konferansın Sonunda Konuşmacılara “Plaket” ve “Teşekkür Sertifikası” verildi. Prof. Dr. Fahri Erenel, Doç. Dr. Deniz Tansi, Doç. Dr. Çiğdem Nas, Doktorant Ayşe Kaşıkırık, Öğretim Görevlisi Güney Ferhat Batı, Dr. Ayhan Koç ve Hnr. Dr. Musa Karademir.

Konferansın sonunda, Aile Fotoğrafı” çekildi.