BDU, Sarıyer Belediyesi Desteği ile “Öncü Kadınlarımız Müze Sergisi” Düzenliyor

BDU Yüksek Sanat Konseyi, Sarıyer Belediyesi desteği ve Ünlü Ressam ve Devlet Sanatçısı Ülkü Cılızoğlu’nun Küratörlüğü’nde “Öncü Kadınlarımız Müze Sergisi” düzenliyor. Organizasyon Danışmanlığını Mert Kocatepe’nin üstlendiği Sergi, 15 Ekim’de…

Ünlü Ressam ve Devlet Sanatçısı Ülkü Cılızoğlu’nun Küratörlüğünü yaptığı “Öncü Kadınlarımız Müze Sergisi” 15-30 Ekim tarihleri arasında, Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası (Maslak)’nda 22. Kez düzenlenecektir. Serginin Açılış Kokteyli ise 15:00’de başlıyor.

37 profesyonel sanatçı ve 54 eserden oluşan sergi yurtiçinde ve yurtdışında olmasından dolayı da uluslararası anlam taşımaktadır. 15 Ekim’de açılışı yapılacak sergi, 30 Ekime kadar devam edecek.

Öncü kimlikler kazanmış kadınları tuvallerine taşıyan sanatçılar, Atatürk’ün “Yurdun varoluş nedenlerini hazırlayan kadınlarımız olmuştur ve olacaktır” sözlerini de yaşatmak istediler. Kuratör Ülkü Cılızoğlu sayesinde sergi, daha başka ve derin anlamlar da kazanmıştır.

Zorluklarla bu meslekleri elde etmiş kahraman ve mesleklerinde ilklere imza atmış kadınlara sergide yer verilmiştir. Nene Hatun, Satı Kadın, Kara Fatma, Şerife Bacı gibi kahraman kadınlar ile Dr. Türkan Saylan, Heykeltraş Sabiha Bengütaş, Avukat Süreyya Ağaoğlu, Behire Hakkı gibi ilk meslek sahibi kadınlar ve Afife Jale, Semiha Berksoy, İdil Biret, Mihri Müşfik, Keriman Halis gibi tarihe yön veren kadınlarımız bu sergide yer almaktadır.

Gelecek kuşaklarımıza tarihimizi ve kadın kahramanlarımızı en güzel şekilde öğretebilmemiz için sanatın önemini bu sergi ile bir kez daha fark etmemiz de amaçlanmaktadır. Serginin basın danışmanlığını Harika Ören, organizasyon yönetimini de Ressam Mert Kocatepe yapmaktadır.