BDU’dan 14 Mayıs Seçimlerine İlişkin Açıklama

BDU, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

BU SEÇİMLER, ÜLKEMİZİN GELECEK YÜZYILINI OLUŞTURACAK KADROLARI BELİRLEYECEKTİR.

Ülkemiz 14 Mayıs’ta sandığa gidiyor. Bu seçimde, bir yandan Cumhurbaşkanı, bir yandan da 28. Dönem Milletvekilleri seçilecek. Cumhuriyetimizin 100. Yılında yapılacak olan bu seçimler aynı zamanda, Türkiye Cumhuriyeti’nin gelecek yüzyılını da şekillendirecek olan bir seçim atmosferi olacaktır. Gönül isterdi ki hem seçimleri, hem de Cumhuriyetimizi şenlik havasında yaşayalım. Ancak 6 Şubat’ta meydana gelen asrın felaketi deprem, acılarımızı tarifsiz hale getirdi.

14 Mayıs’ta oy kullanma hakkı olan her yurttaş sandığa gitmelidir. Bu bir vatandaşlık görevi olmanın dışında, ülkesinin geleceğini belirlemede ortak kaderi birlikte paylaşmaktır. 14 Mayıs’ta yapacağımız tercihler, önümüzdeki yüzyılın temelini atacak olan kadroların iş başına gelmesine de vesile olacaktır.

Ülkemizde yaşanan ağır siyasi, sosyal ve ekonomik sorunların yanı sıra, ayrışmalardan meydana gelen bölünmeler/kutuplaşmalar, seçim atmosferini gölgelememelidir. Seçim güvenliği, oy güvenliği, sandık güvenliği her açıdan seçimin ruhuna uygun olmalıdır.

Seçime katılan tüm siyasi partiler, yakında sahalara inecek ve kendilerini halka anlatacaklar. Bu süreçte ihtiyacımız olan en önemli şey ise, Anayasamızın ve kanunların geçit verdiği her siyasi partinin ve milletvekili adayının, özgürce kendini ifade edebilmesidir.

Ancak meydanlarda konuşulurken, ülkemizin bekasına, demokrasiye, laikliğe, sosyal hukuk devletine, etnik yapısına, dini inançlarına, temel hak özgürlüklerine ilişkin açıklamalar veya söylemlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve kuruluş felsefesi hepimizin “ortak değeri”dir.

Dijital çağın içindeyiz. Değişime, dönüşüme, akla, bilime, hukukun üstünlüğüne, temel hak ve özgürlüklere, ekonomik büyümeye, kalkınmaya, yüksek teknolojili üretime, sosyal adalete, gelir eşitliğine, bir arada olabilmeye, tahammül etmeye, hoşgörüye, dayanışmaya, iyi olanı ve yapılanları takdir etmeye, yeni bir toplum sözleşmesine (anayasa), liyakate, güvenli ve yaşanabilir şehirlere, tüketici haklarının korunmasına ihtiyacımız var.

Yeni yüzyılın eşiğindeki ülkemizin bugünü ve yarınını inşa etmek üzere, tüm yurttaşlarımızı tekrar oy kullanmaya bir kez daha davet ediyoruz.

BDU Adına;

Kurucular Kurulu ve

Yönetim Kurulu