BDU, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu’na Resmi Ziyarette Bulundu

BDU Diplomatlar Birliği 23 Ağustos 2022’de, KKTC’nin İstanbul Başkonsolosu Sayın Seniha Birand Çınar’ı Makamında ziyaret etti. BDU Heyetinde; Başkan Musa Karademir, Başkan Yardımcıları Nalan Özkan ve Murat Erkürekçi ile Genel Sekreter Aslı Gültekin, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Nuri Kaynar ve Özden Timurlenk Çelik vardı. Görüşmede KKTC Başkonsolosluğu İdari Ataşesi İbrahim Basri de hazır bulundu.

Oldukça samimi bir atmosferde geçen ve yaklaşık 2 saat süren görüşmede Musa Karademir, Türk Dünyası’nda ve Ortadoğu ülkelerinde KKTC’nin tanınması konusunda yaptıkları girişimleri anlattı. Özellikle ülkeler arası siyasi diplomasinin ötesinde, kurumlar arası sivil diplomasinin ve lobiciliğin öneminin altını çizdi.

Görüşmede Nalan Özkan ve Aslı Gültekin, Ortadoğu ve Türk devletlerinden, KKTC’ye yatırımcı getirmek üzere yapılan çalışmaları anlattı. Murat Erkürekçi ise enerji yatırımları konusunda ki projelerden bahsetti.

Özden Timurlenk Çelik, AB hibe projeleri üzerinde dururken, Mehmet Nuri Kaynar ise özellikle eğitim alanında Türkiye-KKTC arasında sıkı işbirliği yapılması gerektiğinin altını çizdi.

KKTC’nin İstanbul Başkonsolosu Sayın Seniha Birand Çınar ise BDU Diplomatlar Birliği’nin uluslararası arenada KKTC adına yapılan çalışmalarını izlediklerini ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. KKTC’ye yatırım yapmak isteyen herkese mevzuat ve yatırımlar konusunda her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

Toplantı, BDU tarafından özel olarak tasarlanmış bir plaketin Sayın Çınar’a hediye edilmesi ve birlikte çekilen fotoğraflarla sona erdi.