BDU’dan Sosyal Sorumluluk Kapsamında Ağrı Doğubayazıt’ta Proje Yönetimi Eğitimi

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan, IPA III Mali İşbirliği Çerçeve Sözleşmesi ile Türkiye, 2021-2027 Döneminde AB’den projelere hibe destekleri almaya başlayacak. Bu kapsamda Doğubayazıt Belediyesi ve İSİYAD ile BDU Diplomatlar Birliği IPA III Çerçevesinde, “Avrupa Birliği Hibeleri ve Proje Döngüsü Yönetimi” konulu bir seminer düzenledi. 4-5-6 Mayıs tarihleri arasında, üç gün süren eğitim semineri, Ağrı Doğubayazıt Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Seminer sonrasında katılımcılara “Katılım Sertifikası” verildi.

Seminerin açılışını Doğubayazıt Belediye Başkanı Yıldız Acar yaptı. Acar şunları söyledi: “Amacımız ilçemizin kalkınması için elimizden gelen bütün gayreti göstermek. Gerçekleştirdiğimiz projelerin yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte üreteceğimiz Avrupa Birliği hibe destekli projelerle, ilçemizde eksikliğini hissettiğimiz sosyal işleri de gerçekleştirmeye çalışacağız. Doğubayazıt’ta proje yönetimi eğitimi ilk kez düzenleniyor. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, esnaflarımız, belediye çalışanlarımız bu semineri heyecanla bekliyordu. Bunu gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluyum. Biz belediye olarak, halkımıza hizmet etmek için varız.”

Sertifikalı Eğitim Semineri boyunca, proje yönetiminin teorik anlatımının yanında, pratik uygulamaları ve AB tarafından kabul edilmiş proje örnekleri de incelendi. Seminerin son gününde, “proje atölye çalışması” yapıldı. Seminer sonrasında, katılımcılara sertifika töreni yapıldı.

Sertifika töreninde konuşan AB Uzmanı ve BDU Başkanı Musa Karademir şunları söyledi: “Avrupa Birliği hibe programları ve diğer uluslararası hibe ve destekler için “Proje Döngüsü Yönetimi” metodunu üç gün boyunca anlattım. Katılımcıların ilgisi çok büyüktü. Özellikle lise öğrencileri ve öğretmenlerinin öğrenme hevesi beni çok etkiledi. Son gün yaptığımız proje atölye çalışmasında, farklı proje fikirleri ortaya çıktı. İlerleyen zaman içinde, yeni fasıllar açıldıkça, bu projeleri yazma ve uygulama imkanı bulacağız.

Proje yönetimi eğitimi konusunda Doğubayazıt Belediye Başkanı Sayın Yıldız Acar’dan davet gelince memnuniyetle kabul ettim. Ben Anadolu’nun pek çok il ve ilçesinde, yerel yönetimlerde, üniversitelerde, sivil toplum kuruluşlarında, sanayi ve ticaret odalarında onlarca eğitim verdim. Bu bilgi ve deneyimlerimi Doğubayazıt halkıyla paylaşmaktan onur duydum. Daveti için Sayın Başkan Yıldız Acar’a tekrar teşekkür ediyorum.”